Veri Kurtarma Süreci

Veri kurtarma Süreci veri kaybı olan ortam ilk aşamada analiz edilir. Cıhazın ve verilerin durumu tespit edilir. Analiz raporu, kurtarma süresi ve ücreti bir teklif şeklinde müşteriye sunulur. Teklifin onaylanması durumunda veri kurtarma işlemleri gerçekleştirilir ve kurtarılan veriler müşterinin istediği ortamda teslim edilir.Aşağıda sırasıyla sürecin nasıl işlendiğini anlatılmaktadır.Sırasıyla;

icon_05

1- Çanakkale Veri Kurtarma web sayfamızda bulunan talep formunu tıklayarak karşınıza çıkan formu doldurunuz. Özellikle Ad,Soyad ve adres konusunda yanlış bilgi vermemeye özen gösteriniz. Firmamız tarafından uygulanan katı gizlilik politikası nedeniyle disklerinizin başka bir isim ve adrese gönderimi veya iadesi yapılmamaktadır.

icon_04

2- Doldurduğunuz talep formundan sonra alt kısımda bulunan formu yazdır seçeneği ile veri kurtarma talep formunun çıktısını alarak Fiziksel Arıza Durumunda disk kapağının açılmasını onaylıyormusunuz imza bölümünü onaylıyorsunuz.

icon_06

3- Göndermek istediğiniz platform ne olursa olsun öncelikle güvenli bir şekilde paketlenmelidir. Web sayfamızda paketleme talimatına uygun bir şekilde paketleyiniz ve kargo ya teslim ediniz.

icon_08

4- Cihazınız firmamıza ulaştıktan sonra sizi arayarak bilgi veriyoruz. Cihazınızın Ücretsiz Analiz işlemi ile ilgili detaylı durumu tarafınıza bilgi olarak verilecektir.

icon_09

5- Yaptığımız Analiz sonucunu onayladığınız takdirde, bilgi olarak belirtilen süre içerisinde Veri Kurtarma işlemleri sonuçlandırılarak kurtarılan dataların tam listesi,ekran görüntüsü veya uzak bağlantı sağlanarak görmeniz sağlanacaktır. Onaylamadığınız takdirde ise herhangi bir isim altında ücret talep edilmeksizin tekrar tarafınıza iade edilecektir.
6-Kurtarılan verilerinizi kontrol etmenizin ardından ödeme ve teslimat işlemleri gerçekleştirilmektedir.

icon_07

7- Ödeme işlemlerinin tamamlanmasının ardından verilerinizin teslimatı gerçekleştirilecektir. 15 gün içerisinde teslim alınmayan verileriniz Gizlilik Sözleşmesi gereği imha edilecektir.
8- Müşteri temsilciniz ile iletişime geçebilir, ürününüzün durumunu sürekli olarak kontrol edebilirsiniz.